Reč je o mobiloch. V posledných rokoch ich počet neuveriteľne stúpol .
Život si bez nich predstaviť nedokážeme. Nie nedokážeme aj keď sa teraz presviedčate o opaku a namietate. Dobre možno sa nájde pár jedincov , ale to sú ľudia ktorých by mali vystavovať a ukazovať ostatným . Oni sa totiž vyliečili alebo pri najlepšom vôbec nepodľahli tejto závislosti. Áno. Závislosť je to správne slovo. Celé dni totiž myslíme len na to , aby sa nám nevybil mobil. Stali sme sa sluhovia vlastných mobilov. Ja viem , znie to šialene, ale nie je tomu tak ??? Jasné , že počas práce sú mobily vhodné na riešenie pracovných situácií. To neberiem . No aj medzi týmito pozitívami je jedno veľké negatívum . V minulosti ste totiž boli odkázaný prísť včas na schôdzku . Ak ste meškali dlhšie , tak vás nikto nečakal. Dnes je však bežná situácia : “ Som v zápche budem meškať“. Povedzme si úprimne koľkí z vás už túto vetu použilo . Veľa . Na tom by nebolo nič zlé, no koľkokrát to bolo spôsobené reálne zápchou? Myslím si , že väčšina „zápch“ je spôsobená tým že meškáte už z domu alebo si jednoducho poviete : “ Veď mu potom cinknem že prídem neskôr“ .
Či sa ideme zabaviť do mesta, na prechádzku do prírody náš „miláčik“ určite nemôže ostať doma sám. A preto keď ste na pive s kamarátom tak namiesto toho , aby ste venovali čas len jemu , pretože ho možno mesiac neuvidíte, tak si píšete s iným kamarátom alebo vám vypisuje frajerka. ( v horšom prípade svokra J ) Akú to má logiku? Týmto nie ste v kontakte s nikým a pri tom si myslíte s koľkými ľuďmi sa bavíte. Nie . Vy sa s nimi nebavíte , vy si len píšete. A to je rozdiel . Človek totiž podvedome vníma gestá , vníma očné kontakty a vníma množstvo ďalších faktorov. No to vníma len v reálnej situácií. Nie vo svete online. Takto si dobrovoľne kazíme rečové a komunikačné schopnosti pretože sa otupujú. Áno . Človek prestane čumieť do smartfónu , chce sa zabaviť , pokecať si s kamarátmi , neznámymi ľuďmi alebo chce zbaliť opačné pohlavie (hŕstka aj to rovnaké) a zrazu zistí , že nevie v reálnom živote komunikovať . Ale hreje vás výborný pocit pri srdci , že máte 1000 priateľov na facebooku . Ale koľkí z nich sú reálni priatelia?
No a Keď niekomu napíšete a on vám neodpovie alebo mu neúspešne voláte tak okamžite máte v hlave predstavy typu „Určite sa mu niečo stalo!!!“ a dobre že nevyťukávate číslo 158 a nenahlásite dotyčného ako nezvestného, prípadne voláte ostatným s vetou “ Nevieš čo je s ….. , nezdvíha mi mobil“ . Hľadáte ho ako Interpol najhľadanejších zločincov a prežívate pri tom kvalitnú dávku nervozity…
Mobili v nás vyvolali aj prílišnú nedôverčivosť a strach. Svoje dieťa, frajerku , babku musíte počuť 20 krát do dňa . Veľakrát si však neuvedomíte , že ste už otravný a druhému nedoprajete sa slobodne nadýchnuť.
No a záver ? Týmto článkom som vám chcel pripomenúť či by nebolo lepšie najbližšie voľno stráviť v prírode , v meste ale kľudne aj v krčme J ale s vašimi priateľmi , ako doma s hlavou sklonenou k displeju ? A vaš smartfón si dať aspoň na nejaký čas na tichý režim . Pouvažujte …
Nemyslím si . V mojej vekovej kategórí... ...
Preháňaš.Mobil predovšetkým integruje... ...
Celá debata | RSS tejto debaty