Poučme sa z minulosti! (1. časť)

Svetovo uznávaný britský historik Edward Gibbon vydal v rokoch 1776 až 1788 svoje najvýznamnejšie životné dielo “Úpadok a zánik Rímskej ríše “. To sa stalo celosvetovo uznávanou publikáciou s množstvom pozitívnych ohlasov. Tvrdí sa, že história sa opakuje a po takmer 250 rokoch je to zdá sa realitou. Gibbon spísal v 20 bodoch príčiny pádu Rímskej Ríše. V dobe, keď na Slovensku (ale aj v celej Európe) upadajú hodnoty a k moci sa dostávajú fanatickí populisti a psychopati, ktorým ide len o moc a rozvracanie spoločnosti, by mala byť tejto publikácií venovaná väčšia pozornosť. Až príliš sa totiž podobá na dobu súčasnú. No a teraz k jednotlivým bodom, ktoré Gibbon popísal ako príčiny úpadku impéria…

 

  1. Veľká väčšina obyvateľov preferuje zábavu pred prácou

Čoraz viac ľudí preferuje prázdny spôsob života plný večierkov pred zobratím zodpovednosti do svojich rúk. Mladí ľudia často ostávajú bývať u rodičov (a nie len kvôli nedostatku financií). Mamahotel je jednoducho pohodlnejší na život plný párty nocí. Ideál je keď “dieťa“ nemusí chodiť do práce. „Však je ešte mladý, nech si užije“, to je najčastejšie ten najblbší argument samotných rodičov. Ocko bude platiť všetko aby synáčik nemusel robiť a mamka navarí a operie aj tie ovracané tričko z piatkového večera. Možno trochu expresívne vyjadrenia ale je to tak!

  1. Tradičná úloha otca ako živiteľa rodiny je spochybňovaná, množia sa rozvrátené vzťahy a slobodné matky

Množstvo žien si obľúbilo feminizmus. Za každú cenu sa snažia byť nezávislé. Ženy majú však od prírody ženskú podstatu, a muži mužskú. Obe pohlavia majú svoje svetlé aj negatívne stránky. Žiaľ,  v dôsledku presadzovania prílišného feminizmu, mužov nežné pohlavie považuje za nepotrebných… No a chlapi? Ako chlapi sme odovzdali gule ženám a namiesto mužných rozhodnutí si necháme skákať po hlave. Týmto sa pozícia chlapa resp. otca oslabuje. Vznikajú neúplné rodiny a dieťa preberá správanie rodičov, no preberie začarovaný kruh pretože nevyrastal so vzorom správneho otca.

  1. Seniori sú zanedbávaní. Ľudia sa starajú o svojich domácich miláčikov viac než o svojich starých rodičov

Na nešťastie presne opísaná súčasná doba. Namiesto pomoci dedkovi a babke, či vlastným rodičom, ako vďačnosť za výchovu uprednostňujeme psov, mačky, fredky, prasiatka atď… Preferujeme zvieratá, no nie tie z ktorých máme reálny úžitok. Spomeňte si koľko ľudí má psov, ktorí sa pri prvom probléme schovajú majiteľovi medzi nohy. Pes má byť v prvom rade ochranca. Chovanie domácej zvery za posledné desaťročia upadá. Ľudia už nechcú mať sliepky, kozy… Chcú mať domácich miláčikov. No a seniori, ktorí budovali súčasný svet sú odstavený na šiestej koľaji. “Moderná“ spoločnosť ich zvykne považovať aj za nepotrebných.

  1. Literatúra a umenie sa stávajú bezduchými. Vytvára sa planá zábava za každú cenu. Takzvané umelecké diela sú škaredé, nevkusné, nič nehovoriace, ale napriek tomu za ne bohatí platia veľké sumy

Superstar, Československo má talent, Talentmánia… Viac netreba. Každý chce byť umelec. Za každú cenu. Spoločnosť je preplnená ľuďmi, ktorí si hovoria umelci, no produkujú úplný odpad. Skutočným umelcom, maliarom, hercom, spevákom však nesiahajú ani po členky, no ich počet už prerástol počet kvalitných umelcov. Práca v umení je jednoducho v móde.

  1. Základná vojenská služba vlasti je odmietaná, spochybňovaná, vysmievaná a neskôr zrušená zákonom. Armádu tvoria nájomní žoldnieri

O správnosti vojenskej služby v minulosti môžeme pochybovať. Často to bolo len o šikane a buzeráciach. 2 roky takého života vám nikto nevráti. Jednu vec však nemožno poprieť. Chlapci sa na vojne stali chlapmi. Návrat k pôvodnej vojenskej službe spred 30 rokov by sme mnohí určite neprivítali, no istá forma zocelenia a disciplíny by bola vhodná. Niektoré tipy bratislavskej kaviarne by totiž namiesto ľadvinky a teplého správania potrebovali rozhodne viac disciplíny.

  1. Poctivo pracujúci ľudia sú zosmiešňovaní a ako vzor sa stávajú prázdni pokrytci, populisti, pochybní umelci a takzvané celebrity

Práca sa dnes nenosí. Hlavne tá poctivá nie. Slovensku chýbajú elektrikári, murári, kuchári, záchranári, rušňovodiči, zdravotné sestry, zvárači či pekári. Profesie pri ktorých si človek zašpiní ruky alebo je pri nich vystavený psychickému napätiu sú odmietané. Vinu by som v tomto prípade nehádzal na tínedžerov, ktorým takáto práca nevonia. Veľkú vinu nesú aj rodičia, ktorí chcú mať z detí právnikov, architektov či lekárov. No každý nemôže pracovať v kancelárií od 8:00 do 16:00. Ten najhorší scenár je keď dieťa vidí vzor v youtuberoch, streameroch a podobných „povolaniach“. Práve takéto vzory produkuje internet, na ktorom je množstvo tínedžerov závislých. Bez youtubera by spoločnosť prežila, no keď vám nebude mať z ulice kto odniesť smeti nastane veľký problém.

  1. Daňové zaťaženie obyvateľstva rastie a štát prerozdeľuje neúmerne vysoké čiastky. Ľudia sa neboja nepracovať, pretože štát sa o nich vždy postará

Štát sa o nás vždy nepostará, no to že ľudia sa neboja nepracovať popierať nebudeme. V bode pred týmto boli spísané profesie, v ktorých je veľký nedostatok zamestnancov. Ľudia budú radšej doma akoby mali ísť pod ich vysnívané kritéria. Nárast študentov na vysokých školách tomu vôbec neprispieva. Vysoké školy dávajú ľuďom pocit výnimočnosti. Lenže keď majú titul všetci, výnimočný nebude nikto.

  1. Úroveň vzdelania rapídne klesá

Vysoké školy sú financované podľa počtu študentov. Len tento jediný fakt nemôže byť prospešný pre úroveň vzdelávania. Školu vychodia aj ľudia, ktorí na to nemajú osobnostné predpoklady. Nie je to len o výškach. Problém je aj na základných a stredných školách. Učivo sa preberá nedôsledne a učitelia sú demotivovaní. Či je to kvôli nízkemu finančnému ohodnoteniu alebo kvôli zlému výberu profesie nevedno. Isté je však, že vzdelanie v zárodku je základom osobnosti človeka v budúcnosti. Pedagógovia by preto mali byť vyberaný veľmi dôsledne a nie podľa toho, že dostať s na pedagogiku je jednoduché. V školách sa zabúda na jednu dôležitú otázku. „Prečo?“ Práve toto je otázka, ktorá deťom dáva do života veľa. Nemalo by to byť o memorovaní poučiek.

  1. Štátny dlh rastie do nikdy nesplatiteľnej čiastky

Dlh Slovenska v posledných rokoch klesá. No už to, že existuje nejaký verejný dlh je choré. Treba si uvedomiť, že dlh sa týka a ovplyvňuje každého z nás. No a komu dlhujeme? Bankám. Mimochodom jedinou krajinou v Európe bez štátneho dlhu je Lichtenštajnsko.

  1. Prestáva sa vyrábať a pestovať, pretože výroba doma je drahá a potraviny a výrobky sa dovážajú zo satelitných krajín

Poľnohospodárstvo bolo po štátnom prevrate v r. 1989 prakticky zničené. Najhoršie však, že nie zo dňa na deň, ale postupom času tzv. salámovou metódou. Bolo zničené účelovo západnými krajinami, ktorým išlo o nové zisky a otvorenie trhu. Polia a sady sa menia na polia plné bungalovov, solárnych elektrární a polia repky olejnej. Našťastie ešte stále držíme aj mieru poľnohospodárstva no situácia v tomto odvetví sa neuberá správnym smerom. Dovážame množstvo potravín. Ako krajina už nie sme sebestačná. Pritom v minulosti sme sebestačnou boli. Výroba na tom tak isto nie je ružovo. Len si všimnite koľko prázdnych fabrík na Slovensku máme.

 

O týchto prirovnaniach môžete pochybovať alebo sa z nich poučiť. Je to na vás. Zmena spoločnosti nezávisí na jedincovi ale na spoločnosti ako takej. No práve veľa jedincov tvorí spoločnosť, a preto verím, že každý z nás svojim pozitívnym a rozumným správaním mení atmosféru okolo seba, a teda prispieva k vývoju spoločnosti. V druhej časti  nájdete už o týždeň ďalších 10 bodov, vydaných Edwardom Gibbonom, spracovaných do podoby 21.storočia. Ďakujem za váš čas…

 

SASkáreň alebo výherný žreb v krabici od topánok

26.08.2019

Pri čítaní piatkovej pravdy (XXIX/196 z dňa 23.8.2019) som po článku na strane 2 takmer padol zo stoličky. Chvíľu som rozmýšľal, či sa nejedná o žart s nádychom čierneho humoru. Článok s názvom „Žrebovanie o Námestie SNP vyhrala SaS“ ma presvedčil, že morálka v súčasnej politike neexistuje. Práve zo spomínaného článku som sa dozvedel, aké úmysly majú [...]

Strach

15.05.2019

Strach je slovo, ktorého sa všetci bojíme. Obchádza každého jedného z nás. Ten, kto tvrdí, že nie klame. Väčšinou ide ruka v ruke so zlým pocitom z… (dosaďte si čo len chcete). Napadlo vás niekedy prečo ste dostali strach? Odpoveď nie je vôbec zložitá. Strach máte jedine ak sa o niečo, prípadne niekoho bojíte. Vysvetlím na príklade. Keď máte strach že vás [...]

Potulky po Chorvátsku – Záhreb

17.04.2019

Čo vlastne pre nás znamená ideálna dovolenka? Pre každého asi niečo iné. Kedysi som si myslel, že pre mladých znamená cestovanie pohyb. Takéto večné „presúvanie sa“ z miesta na miesto. Ľuďom po šesťdesiatke som, naopak, prisudzoval dovolenku v kúpeľoch, v bazéne, s výškou 60 centimetrov a neutopili by ste v ňom ani ježka (ježkov mám skutočne rád). Zistil [...]

summit, Robert Fico, Brusel

Fico: Máme 'sakra' vážny problém, v Bruseli budem riešiť Zelenského sabotáž na finančných záujmoch SR

08.01.2025 18:49

Taktiež skritizoval návrh opozície na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu o zahraničnopolitickej orientácii Slovenska.

Filkusovci, manželia, transplantácia

Dojímavé gesto od manželky mu zachránilo život: Po mŕtvej darkyni ďalší orgán dala aj ona

08.01.2025 18:40

Po tom, ako v minulosti prišli o syna, sa pre tento krok rozhodla bez váhania.

Rukojemníci / Jeruzalem / Izrael /

Izrael našiel v Gaze telá dvoch rukojemníkov. Otca zo synom

08.01.2025 18:08

Návrat všetkých rukojemníkov, "živých i mŕtvych", do Izraela je morálnou povinnosťou, povedal minister Kac.

Moldova / Gas / Supply /

Zásoby plynu sa minú za 24 dní: Úrady v Podnestersku vyzývajú ľudí, aby sa doma dobre obliekli

08.01.2025 17:06

Moldavsko tvrdí, že Rusko "nafúklo" údaje o jeho dlhu, a viní Moskvu, že takto koná z politických dôvodov.

Matej Motyčka

Pohľad na udalosti mojimi očami

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 42218x
Priemerná čítanosť článkov: 2483x

Autor blogu

Kategórie